Oblatywacz: SAS-em z Mediolanu do Kopenhagi

4 maja 2024 10:00
Udajemy się w podróż na pokładzie linii SAS. Rezerwacja obejmuje przeloty łączone na trasie Mediolan Malpensa - Kopenhaga - Gdańsk. W tym artykule skupimy się jednak na pierwszym z odcinków podróży.
Reklama
Scandinavian Airlines System, bo tak brzmi pełna nazwa przewoźnika, to linia założona w 1946 roku. Jest to flagowa linia lotnicza Danii, Norwegii oraz Szwecji. Główne bazy oraz huby operacyjne zlokalizowane są w portach lotniczych w Kopenhadze, Oslo Gardermoen oraz Sztokholmie Arlanda. Linia pozostaje członkiem sojuszu Star Alliance z zaplanowanym na 1 września br. przejściem do sojuszu Sky Team.

Flota przewoźnika opiera się na samolotach airbusa: A319, A320, A330 oraz A350. Maszyny boeinga zostały wycofane w 2023 roku. W ramach spółek zależnych oraz umów wetlease dla SAS operacje lotnicze wykonują ponadto linie SAS Connect, SAS Link, City Jet oraz Xfly. Przewoźnicy ci dysponują airbusami A320neo, ale przede wszystkim mniejszymi maszynami - Embraer 195, Bombardier CRJ-900 oraz ATR-72, które to wykorzystywane są na krótkich, regionalnych trasach.

Większość tras SAS-u, to połączenia do krajów skandynawskich oraz nordyckich, oferta lotów jest jednak rozbudowana także o kraje Europy zachodniej i południowej. Skandynawski przewoźnik w Polsce obecny jest na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu oraz Poznaniu. Wśród tras międzykontynentalnych należy wspomnieć m.in. o lotach do Szanghaju, Tokio oraz USA (Atlanta, Boston, Chicago, Los Angeles, Nowy Jork, San Francisco, Waszyngton).

System rezerwacyjny i taryfy

Witryna internetowa linii lotniczej jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Niestety nie ma polskiej wersji językowej. Nie powinno stanowić to jednak problemu, ponieważ proces wyszukiwania oraz zakupu lotów jest bardzo intuicyjny.

Pomimo, że SAS jest typową sieciową linią określającą się mianem przewoźnika tradycyjnego, polityka bagażowa przypomina jednak linie lowcostowe. W bazowej taryfie nie ma bowiem bagażu rejestrowanego ani nawet większego podręcznego. Większość tradycyjnych przewoźników (np. LOT, KLM, Lufthansa) w podstawowym pakiecie oferuje możliwość zabrania dużego bagażu podręcznego oraz tzw. rzeczy osobistej. W przypadku SAS-u najtańsza taryfa pozwala zabrać jedynie mały przedmiot o wymiarach 40 x 30 x 15 cm (identycznie jak w przypadku linii Ryanair lub Wizz Air). Dopiero nieco droższa taryfa Smart obejmuje bagaż rejestrowany oraz duży bagaż podręczny.


Odprawa on-line udostępniana jest na 24 godziny przed wylotem. Podczas tego procesu można odpłatnie wybrać preferowane miejsca w samolocie, jednak nie jest to konieczne, ponieważ na lotnisku przy stanowisku check-in w ramach dostępności można bezpłatnie zmienić przydzielony wcześniej fotel. W przypadku nieodprawienia się on-line, również można się bezpłatnie odprawić w porcie lotniczym.

Na lotnisku i na pokładzie

Pomiędzy Mediolanem Malpensa, a Kopenhagą SAS w dni powszednie wykonuje od 2 do 4 lotów dziennie. Pomimo pojawienia się na lotnisku na około 2 godziny i 15 minut przed wylotem stanowiska check-in były otwarte i można było nadać bagaż oraz odebrać karty pokładowe. Malpensa jest (obok Linate i Bergamo) jednym z trzech portów lotniczych obsługujących aglomerację Mediolanu. Loty SAS obsługiwane są z terminala numer 1, terminal numer 2 dedykowany jest natomiast linii easyJet.



Boarding do airbusa A320 odbywa się przez rękaw. Wieczorny lot do Danii nie odnotował wysokiej frekwencji. Wypełnienie samolotu można oszacować na około 30-40 proc.



W ramach darmowego serwisu pasażerom proponowana jest wyłącznie kawa lub herbata. Jakikolwiek posiłek lub nawet woda mineralna wiąże się z dodatkowym zakupem. Porównując ofertę SAS-u do innych europejskich tradycyjnych przewoźników, prezentuje się ona wyjątkowo skromnie.


Wnętrze samolotu wykończone było w stonowanych, szarych barwach nawiązujących do skandynawskiego minimalizmu. Pomimo umieszczenia w airbusie A320 180 foteli, odstępy pomiędzy nimi były wystarczająco duże, aby lot odbył się w komfortowych warunkach dla pasażera nawet o dużym wzroście. Nie można mieć również zastrzeżeń do czystości wnętrza maszyny.


Trasa trwającego godzinę i czterdzieści minut lotu przebiegała nad Szwajcarią oraz Niemcami. Kilka minut po starcie samolot przeleciał nad Alpami.


Po wylądowaniu w Kopenhadze wyjście odbywało się również przez rękaw. Pasażerom ostatnich rzędów udostępniono natomiast dodatkowo wyjście schodami na zewnątrz.


Kolejnym etapem podróży był lot do Gdańska. Późnowieczorna rotacja z nocowaniem w stolicy Pomorza również wykonywana była airbusem A320, a frekwencja na pokładzie wynosiła niemal 100%.

Ocena

W chwili obecnej skandynawskiego przewoźnika coraz trudniej uznać jest za typową linię tradycyjną. Nad wyraz skromny serwis pokładowy, a także polityka bagażowa zdecydowanie przybliżają SAS do linii hybrydowych lub wręcz typowych lowcostów. Pozytywnie należy ocenić natomiast możliwość darmowej odprawy na lotnisku wraz z ewentualną opcją zmiany przydzielonych miejsc. Samoloty również są czyste i zadbane, a jednocześnie utrzymane w spokojnej i przyjaznej kolorystyce.

Dużą zaletą linii SAS, jako przewoźnika hubowego, jest lotnisko w Kopenhadze. Port ten jest bardzo kameralny, zadbany i przyjazny pasażerowi, a sama przesiadka bez najmniejszych problemów może być wykonana nawet jeżeli odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi lotami wynosi poniżej godziny.

Fot. Mateusz Janicki
Redaktor Pasazer.com podróżował linią SAS na własny koszt.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy